Fenomene misterioze


Fenomene misterioze

Përbindëshi i Loch Ness (liqenit Ness) , Trekëndëeshi i Bermudës ose më shumë Kafka e kristaltë Mayane: Të shumta janë misteret që ushqejnë imagjinatën e njerëzimit për shkak se këto mistere kurrë nuk janë zgjidhur. Shumë shpjegime racionale kanë përparuar por asnjë nuk është provuar tërësisht bindëse, duke lënë pa përgjigje, në një pikëpyetje zonat e errëta të këtyre fenomeneve misterioze.

 Perbindeshi i liqenit Ness

Legjenda e perbindeshit te Loch Ness ze fill (nis) nga Mesjeta por ka njohur nje entuziazem te vertet gjate ketyre dy shekujve te fundit. Ka me shume se nje mije deshmi lidhur me paraqitjen e ketij perbindeshi ne kete liqen, me qindra foto ashtu si dhe me dhjetera video (me pak fjale prova te shumta). Sipas informacioneve qe jane ne dispozision deri me sot, kafsha eshte fizikisht e afrueshme me zvarraniket detare te epokes se Jurasik . Shume kerkime jane nderrmarre por kushtet e veshtira per shfrytezimin e liqenit skocez, eksplorimin e tij , kane bere qe ti japin fund kerkimeve dhe nje perfundim.- Trekendeshi i Bermudes Trekendeshi i Bermudes, eshte nje zone e Oqeanit Atlantik ne mes te ishullit Bermuda, bregdetit lindor te Florides dhe Porto Riko. Ky trekendesh, eshte ne origjinen e nje numeri  jastezakonisht te larte i zdukjeve te anijeve dhe te avioneve. Shperthim i papritur i motorave, humbjen e lidhjeve te  radiove, coroditje te busulles dhe shume fenomene te tjera te cuditshme, kane ndihmuar ne krijimin e kesaj legjende. Disa kane hedhur supozimin e nje difekt te hapsires se perkoheshme, por shkencetaret, ne vend te kesaj hipoteze  te krijuar, kane perparuar ne kerkimet e tyre hipotezen e turbullimit magnetik dhe shperthimit te metanit. Te gjitha keto propozime e hipoteza do te ngelen ne zonen e teorise per arsye sepse ato jane te paprovueshme.
– Yeti

Yeti eshte nje krijese legjendare e Nepalit, gjusem-njeri, gjusem-majmun, te cilet mbushen lartesite e Himalajes. Shume eksplorues dhe alpinista, pretendojne se i kane pare gjete rruges se tyre. Deshmite biles kalojne dhe kufinjte, qe kane pare gjithashtu te njejtat krijesa ne  Shtetet e Bashkuara te Amerikes (Bigfoot), ne Kanada (Sasquatch) apo ne Kaukaz (Almasty). Megjithate, deshmite e ekzsitences se kesaj krijese jane  shume te pakta: ndonje gjurme kembesh dhe disa foto te paqarta. Supozimet shkojne nga pasardhesit e Njeriut te Neanderthals tek gorrilla prehistorike, e ruajtur duke kaluar nga primitive te thjeshte te pershtatur me mjediset  malore.

– Ceshtja Roswell

Ne 1947, nje disk fluturues(ufo) perplaset ne token e nje ferme prane Roswell,New Mexico. Sherifi paralajmeron ushtrine, e cila menjehere merr pjeset e mbetura te ketij disku fluturues, duke i mbajtur larg nga popullsia dhe te fshehura. Sipas deshmimtareve, si njerez te thjeshte dhe ushtare, per keta do te ishte nje disk fluturues me pasagjer te cilet nuk kane mbijetuar. Shume deshmi te panumerta, informacione dhe dokumenta oficiale kontradiktore, te mbledhura gjate viteve me pas, kane mbyllur plotesisht rruget e kesaj ceshtjeje.Nje raport i koses se fundit nga Forcat Ajrore ka shprehur se OVNI ( ufo) ka qene ne te vertet nje eksperimet sekret te trasportit ne formen e nje topi (te madh) me nje radio trasmentuese per te gjetur raketa berthamore. Por shumeekspert bien ne kundershtim me kete shpjegim nga ana e ushtrise .- Kafka e Kristalte MayanGjate shekullit te XIX-t, kafka te kristalta te qyteterimit te Maya, qarkullojne ne mesin e antikitareve dhe koleksionisteve. Por, maya, ate kohe me shume pak pajisje, nuk kishin absolutisht asnje menyre per te gdhendur kaq me imtesi, kristal kuarzi, nje nga guret me te veshtire dhe me te forte.Pas ekspertizes, shumica e ketyre kafkave dolen ne perfundim se ishin fallco. Vetem dy prej tyre jane vertetuar qe vine nga epoka e Maya. Saktesia e madhesise se tyre dhe persosja anatomikembeten nje enigme per te gjithe ekspertet, ndersa shume te tjetre mendojne se keto kafka kane origjine ekstraterreste .

– Misteri i Atlantis

Ne Trime dhe Critias te Platonit, qe eshte permendur per here te pare ekzistenca e Atlantis, nje ishull strehimi, nje
qyteterim i lashte shume i zhvilluar, e gelltitur nga valet.  Cuditerisht, ky mit shfaqet dhe ne qyteterimet Amerindiane. Shume kohe e konsideruar si nje legjende e cuditshme, disa studiues dhe historian megjithate kane gjetur karakteristika arkeologjike, qe perkojne (bashkangjiten) me tekstet e Platonit. Problemi eshte se te gjithe mbeshtesin secili teorine e tij, ne pike te ndryshme gjeografike: Krete, Deti i Verit, Acores ose Oqeani Indian, gje qe e ben origjinen e Atlantis te pazgjidhshme.

– Shirat e kafsheve

Nga antikiteti deri ne ditet e sotme, deshmi te shumta, pershkruajne shira te cuditshme te bera nga peshq, bretkoca, zogj, gjarperinj minj apo dhe karkaleca. Disa ia atribuojne keto shira nje zemerimi hyjnor. I vetmishpjegim shkencor i avancuar deri tani, eshte aspirata e kafsheve drejt qiellit nga tornadot dhe uraganet qe ti lirojne pak kilomentra me larg. Por ky argument nuk shpjegon , se pse nje lloj specie e vetme kafshe eshte e terhequr te bjere pa lene gjurme.

– Mitologjia kosmogonike e Dogon-eve

Ne 1946, dy antropologe francez, zbuluan se feja e Dogon-eve (nje popull i vogel ne Mali), eshte e bazuar ne parimet kosmogonike shume te mprehta, te cilat kerkojne njohuri astrofizike te paarritshme, pa teknologji moderne, dhe per kete arsye shume larg dogon-eve . Ata pretedojne se kjo njohuri u vjen nga subjekte jashtokesore, Nommo, te cilet i u jane prezantuar atyre si krijuesit tane.Historianet besojme me shume , se njohurite e dogon-eve duhet te jene trasmentuar nga qyteterimi ne qyteterim, duke nisur nga Greqia antike dhe Mesopotamia, qe te dyja te zhvilluara ne astronomi, por nuk mund te shpjegojne te gjithe kosmogonin dogon-e.

– Kafsha e Gevaudan

Ne 1764, sulme shume te dhunshme ne rajonin Gevaudan, duke synuar kryesisht femijet dhe vajzat e reja, kaneperhapur nje panik te madh tek banuesit e kesaj zone, deri ne ate pike sa ceshtja shkon deri ne mbreterimin e Mbretit  Luigji XV-te. Pershkrimet e grumbulluara nga deshmite dhe gjendja e viktimave, ndonjehere deri ne koka te prera, bejne te mendojne se kane te bejne me nje kafshe te egert te natyres ose nje demon.Shume familjar te goditur nga fatkeqesia e humbjes se dikujt te rrethit familjar, jane organizuar ne perpjekje per te kapur kete bishe te eger . Por gjithmone keto perpjekje kane qene te kota. Keto vrasje te tmerrshme marrin fund tre vjet me vone ku ruajti i pyllit, Jean Chastel, me ne fund arrin ta vrasi. Disa mendojne se Jean, ne te vertete e kishte mesuar kafshen ( nje qen-ujk) te vriste dhe te bente krime perverse. gje qe shpjegon se pse kjo kafshe sulmonte gjithmone dhe vetem njerzit . Por kjo ceshtje ngelet nje enigme e madhe sot e kesaj dite .

– Te humburit e Mary Celeste

Ne 5 dhjetor 1872, ekuipazhi i Dei Grata, gjen, ne meshire te fatit, nje anije fantazme, Mary Celeste, totalisht e braktisur, qe te pakten prej dy javesh, bazuar nga ditari i bordit te anijes. Efektet personale te marinareve, ushqimet dhe mallrat qe kishin ne bord kishin ngelur te paprekura. Nuk ka patur asnje shenje dhune vetem disa demtime te vogla mund te sinjalojne, e cila largon hipotezes e nje kryengritje apo sulmi nga piratet. Spekullimet drejtohen tek sulmi i nje oktapodi gjigand dhe te nje ishulli misterioz qe kane gelltitur te gjithe eukipazhin. Asnje shpjegim racional nuk duket i pershtatshem per te zbuluar kete enigme .Ka shume mistrere dhe legjenda te cuditshme qe na rrethojne ketu e shume shekuj me pare qe ne bejne te mendojme per shume e shume teori … Ndoshta valle nuk jemi te vetmit banore te kesaj hapesire qiellore ose ndoshta natyra nuk do te na tregoje te gjitha sekretet e saj ose jane vete njerzit te cilet i kane krijuar per nje qellim te caktuar …. Gjithsesi ka shume mistere te cilat jane per tu zbuluar dhe ndoshta kurre nuk do te zbulohen por do ngelen gjithmone mistere dhe legjenda …

Share

AMS.AL është themeluar me qëllim që të ofrojë produkte dhe shërbime profesionale në fushën e prezencës online dhe në web; faqe interneti që përmbushin çdo nevojë, si edhe ofrimi i shërbimeve të marketingut online për listim dhe verifikim në google. Gjithashtu, ne kemi realizuar zhvillimin e një platforme online e dedikuar për shërbimet dhe bizneset lokale, e cila ofron shërbime të marketingut online për listim dhe verifikim në google, duke përfshirë opsione falas.